آخرین اخبار
کد خبر: ۲۳۳۴۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۸
وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه مشترکی، رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران را اعلام کردند.
اعلام رسمی ثبت کانال ویژه مالی میان ایران و اروپابه گزارش گروه وبگردی 20:30؛ به نقل از وال استریت ژورنال، وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه مشترکی، رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران را اعلام کردند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه با قرائت این بیانیه‌، از راه‌اندازی رسمی سازوکار ویژه تبادل مالی میان کشورهای اروپایی و ایران موسوم به SPV خبر داد.

به گفته موگرینی، هدف بلندمدت INSTEX (کانال تبادل مالی اروپا با ایران) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران دارند و سه کشور اروپایی همچنان تلاش می‌کنند که به چنین هدفی دست یابند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «فرانسه، آلمان و انگلیس در راستای تعهد قوی و تلاش‌های مداوم خود برای حفظ برجام که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آن را تأیید می‌کند، ایجاد کانال INSTEX SAS (ابزار پشتیبان تبادلات تجاری) را اعلام می‌کنند. هدف این سازوکار ویژه تسهیل تجارت قانونی میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است».

در ادامه این بیانیه آمده است فرانسه، انگلیس، و آلمان ضمن «حمایت از تجارت قانونی اروپا با ایران به ویژه در بخش‌های بسیار مهم مربوط به زندگی مردم ایران مانند دارو، خدمات پزشکی و کالا‌های کشاورزی، بار دیگر تأیید می‌کنند که تلاش‌های آن‌ها برای حفظ مفاد اقتصادی برجام مشروط به پایبندی کامل ایران به اجرای تعهدات خود از جمله همکاری کامل و به موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است».

جرمی هانت، وزیر خاجه انگلیس، نیز درباره ثبت رسمی این سازوکار ویژه اظهار کرد: ثبت این کانال ویژه مالی گام مهمی است، اما همچنان باید کارهای بیشتری انجام داد. سه کشور اروپایی با همکاری نزدیک، در حال بررسی همه جنبه‌های حقوقی و فنی موردنیاز این سازوکار ویژه هستند، از جمله اینکه کار با ایران را ادامه دهیم تا ساختارهای لازم و متقابل را راه‌اندازی کند.

 پیش‌تر پایگاه آلمانی NDR نیز به نقل از منابع آگاه از ثبت رسمی این کانال خبر داده بود. بر اساس گزارش NDR، فرانسه با راه‌اندازی یک شرکت، میزبانی این کانال مالی را پذیرفته و «پر فیشر»، بانکدار برجسته آلمانی و رئیس سابق «کامرزبانک» آلمان هم مسئولیت ریاست آن را بر عهده گرفته است. انگلیس نیز رئیس هیأت نظارت بر این کانال است.

لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال، نیز گزارش کرده بود که کانال ویژه مالی به عنوان یک شرکت در ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی فرانسه ثبت شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: