کد خبر: ۲۳۰۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
براساس گفته محققان علائم حمله‌های قلبی در خانم با دردهای شایع تفاوت دارد و در برخی موارد علل بروز حمله قلبی با آقایان متفاوت است.
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛ حوزه کلینیک در نظر دارد مهم‌ترین مسائل بهداشتی، درمانی و مهارت زندگی را که خانم‌ها باید بدانند روزهای زوج در صفحه علمی پزشکی منتشر کند.

به گفته محققان خانم‌ها و آقایان از نظر ریزفاکتورهای ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند چربی خون بالا، بی‌تحرکی، فشار خون و مصرف دخانیات با یکدیگر تفاوتی ندارند اما جنسیت در بروز علائم و عوارض بیماری تأثیر دارد.

خانم‌ها در مقایسه با آقایان به احتمال بیشتری ممکن است جانشان را به دلیل حمله قلبی از دست بدهند، بر اساس مطالعه محققان خانم‌ها به احتمال دو برابر بیشتر ممکن است طی یک دوره شش ساله پس از نخستین حمله قلبی مبتلا به حمله قلبی دوم شوند.

عواملی که خطر حمله قلبی در زنان را چند برابر می‌کند

افزون بر این‌ها خانم‌ها پس از جراحی قلب باز یا استنت گذاری به اندازه آقایان بهبود پیدا نمی‌کنند اما در مقابل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آقایان 10 سال زودتر از خانم‌هاست.

بیماری‌های قلبی که بیشتر سراغ خانم‌ها می‌آید

به نظر محققان اینکه بیماری‌های قلبی در خانم‌ها 10 سال دیرتر از آ‌قایان بروز می‌کند می‌تواند به دلیل اثرات محافظتی هورمون‌های جنسی زنانه باشد؛ همچنین خانم‌ها قلب و رگ‌های قلبی کورونر کوچکتری دارند که این موضوع جراحی قلب را دشوارتر می کند و اثربخشی برخی روش‌ها مانند آ‌نژیوگرافی کم می‌شود.

خانم‌ها بیش از آ‌قایان مبتلا به بیماری رگ‌های کوچک قلب یا میکرو بازکولار می‌شوند که در این بیماری رگ‌های ریز کورونرقلب تنگ و باریک می‌شوند و گرفتگی آنها حتی در آنژیوگرافی دیده نمی‌شود و همین مسئله خطر حمله قلبی را بیشتر می‌کند این بیماری می‌تواند اکسیژن رسانی به قلب را محدود کند و منجر به بروز درد قلبی شود.

تفاوت جالب نقش کلسترول در بروز حمله قلبی بین خانم‌ها و آقایان

کلسترول خون بالا در بیماری‌های قلبی خانم‌ها و آقایان اثر متفاوتی می‌گذارد؛ بر اساس نظر محققان پایین بودن سطح کلسترول خوب بدن نسبت به سطح بالای کلسترول بد در خانم‌ها یک عامل خطر محسوب می‌شود اما در آقایان سطح بالای کلسترول بدن خون مهمترین ریزفاکتور دخیل در بروز حمله قلبی است.

عواملی که خطر حمله قلبی در زنان را چند برابر می‌کند

متخصصان توصیه می‌کنند که خانم‌ها حداقل هر 5 سال یک بار چربی خون ناشتای خود را اندازه بگیرند و اگر سطح کلسترول خون بالا بود با تغییر سبک زندگی، ورزش و رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه و سبزی میزان این عامل خطر در بروز حمله‌های قلبی را کاهش دهند.

ارتباط فشار خون در خانم‌ها با حمله قلبی

فشار خون یکی از عوامل موثر در بروز حمله قلبی محسوب می‌شود بر اساس مطالعه محققان خانم‌ها تا سن 55 سالگی در مقایسه با آقایان کمتر به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند اما پس از 55 سالگی فشار خون در خانم‌ها با سرعت بالاتری نسبت به آقایان افزایش پیدا می‌کند و برآوردها نشان می‌دهد که تا سن 70 سالگی نزدیک به 80 درصد خانم‌ها از فشار خون بالا رنج می‌برند.

علائم قلبی در خانم‌ها و آقایان تفاوت دارد

خانم‌ها و آ‌قایان بر اثر آنژین صدری ممکن است دچار بیماری قلبی شوند و در این صورت علائمی چون درد قفسه سینه و عرق سرد و احساس تهوع بروز کند اما خانم‌ها بیشتر از آقایان در هنگام بروز درد قلبی از علائم غیرعادی صحبت کنند که از جمله این علائم غیرعادی می‌توان به احساس تنگی نفس که در حین استرس و اضطراب یا در زمان انجام کارهای عادی روزمره بروز می‌کند یا حس فرسودگی اشاره کرد.

عواملی که خطر حمله قلبی در زنان را چند برابر می‌کند

خانم‌ها در هنگام بروز حمله قلبی به احتمال بیشتری نسبت به آقایان ممکن است از علائمی چون تهوع، سرگیجه، تپش قلب و خستگی گلایه داشته باشند.

افسردگی‌های زنانه خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد

به نظر محققان افسردگی یکی از عواملی است که می‌تواند ریسک حمله قلبی در خانم‌ها را بالا ببرد به همین دلیل خانم‌ها باید تلاش کنند تا اگر از لحاظ احساسی شرایط سختی را می‌گذرانند تلاش کنند تا با مشاوره و مراقبت از سلامت روان خود از خطر بروز بیماری و حمله قلبی جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر: