کد خبر: ۲۱۵۴۳۶
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۶
مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد برگزار شد.

به گزارش گروه وبگردی 20:30؛مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در سالن همایشهای برج میلاد تهران برگزار شد.
از  چند ساعت قبل از آغاز مراسم شاهد ازدحام جمعیت و شلوغی صف مخاطبان بودیم.

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر تا دقایقی دیگر آغاز خواهد شد

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر تا دقایقی دیگر آغاز خواهد شد

در این مراسم، هنرمندانی از جمله ابراهیم حاتمی کیا، رسول صدرعاملی، محمدرضا فروتن، رضا عطاران، هادی مقدم دوست، علیرضا رضاداد، رضا عطاران، سیدغلامرضا موسوی، میثم معراجی، سعید آقاخانی، سیامک انصاری، مهران احمدی محمدحسین قاسمی و سیروس الوند حضور یافته اند.

در این مراسم همچنین اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سیدعباس صالحی وزیر ارشاد و محمد مهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی حضور دارند.

ازدحام جمعیت به گونه ای است که خبرنگاران نیز برای جایگاه درنظر گرفته شده با مشکل مواجه شدند و حتی ورود برخی خبرنگاران منجر به درگیری فیزیکی شد.

مراسم با حدود نیم ساعت تاخیر و با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر آغاز شد

سپس موسیقی زنده توسط رضا بهرام و با تکنوازی گیتار که در پس زمینه آن پلان هایی از فیلم های حاضر در جشنواره بودند، اجرا شد.

رضا رشیدپور مجری مراسم در ابتدا به مردم ایران و اهالی هنر و سینماگران برجسته ادای احترام کرد و گفت: در شبی ماندگار زیر سقف آسمان تهران دور هم جمع شدیم تا نشستن سیمرغ بر شانه‌های برگزیدگان جشنواره را شاهد باشیم.

وی افزود: به افتخار پرچم و نام ایران و برای هزاران سینماگر که با سختی های فراوان در این راه پیش می روند بایستید و یک دقیقه دست بزنید.

رشیدپور در ادامه از ورود پیروزی انقلاب اسلامی به چهل سالگی یاد کرد و کلیپی با همین محتوا پخش شد.

سپس ابراهیم داروغه زاده، دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر روی صحنه آمد و گفت: شاید صحبتم ربطی به جشنواره نداشته باشد. فکر می کنم شهریور سال 59 را خیلی ها به یاد دارند. دشمن حمله کرد و شهرهای مرزی را اشغال کرد. 8 سال طول کشید تا آنها را بیرون کنیم و شهدای زیادی دادیم. همین چند سال گدشته دشمنان تصمیم گرفتند دوباره جنگ راه بیندازند و داعش را راه انداختند. هدف اصلی آن ها تجزیه ایران بود و می خواستند سربلندی ایران را بگیرند. جوانان این مملکت تجربه جلوگیری از آن ها را داشتند و البته دوباره شهید دادیم. از شما خواهش می کنم یک دقیقه بایستید و آن ها را تشویق کنید.

در ادامه مراسم، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی صحنه آمد و گفت: از رییس جمهور تشکر می کنم که پیامی را تدوین و بنده را مامور خواندن آن کردند. پس از آن، صالحی پیام رییس جمهور را قرائت کرد.

پس از آن کلیپی از زحمات دست اندرکاران برگزاری جشنواره و کارهای آنها از ابتدا تا انتها و همچنین فعالیت های خبرنگاران و استقبال مردم از فیلم ها پخش شد.

سپس رشیدپور اسامی فیلم های منتخب ارا مردمی را نام برد و هرکدام با تشویق مواجه شد. رشید پور با کنایه به رییس جمهور گفت: امیدوارم که جناب روحانی در بین سینماگران بیشتر حاضر شود تا حواشی ها به حداقل برسد.

در ادامه مراسم، محمد مهدی حیدریان روی صحنه آمد و سخنانی را قرائت کرد. وی در این سخنرانی اعلام کرد که در پی آنیم تا سال آینده جشنواره ای مستقل برای فیلم اولی ها برگزار کنیم.

رشیدپور از استقبال مخاطبان که از سرتاسر ایران برای دیدن فیلم های جشنواره به تهران امده بودند یاد کرد و گفت آن ها را تشویق کنید که به سینمای ایران عزت می دهند.

در بخشی از مراسم، با نشان دادن تصویر پژمان جمشیدی، حضار برای او دست زدند و رشیدپور گفت: تو جایزه ات را با این تشویق ها گرفتی. جوانی که با زخم زبان در این چند روز سختی های زیادی برای کاندیدا شدن شنید.

رشید پور در ادامه گفت: استاد مشایخی هم از بیمارستان برای سینماگران و جشنواره فیلم فجر ویدئویی فرستاده و ما هم از عالیجناب مشایخی تشکر می کنیم.

پس از آن تیزری از فیلم های حاضر در جشنواره پخش شد و حاضران به نسبت علاقه ای که داشتند آن ها را تشویق کردند. بعد از آن، تیزری از اعضای هیات داوران پخش شد و سپس نوبت به اهدا جوایز رسید.

آغاز اهدای سیمرغ‌های بلورین به برگزیدگان

رسول صدرعاملی برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه روی صحنه آمد و سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه به فیلم «حیوان» به بهمن و بهرام ارک رسید.

بهمن ارک بعد از دریافت جایزه از دستان رسول صدرعاملی گفت: از توجهی که به ما شد و مسئولانی که هستند، تشکر می کنم و امیدوارم بیشتر به سینمای کوتاه توجه شود.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های بصری توسط بهرام بدخشانی به فرید ناظرفصیحی برای فیلم «چهار راه استانبول» رسید.

ناظر فصیحی گفت: از مصطفی کیایی که امروز روز تولدش است، تشکر می کنم. این جایزه کار ما را سخت تر می کند.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه میدانی توسط حسن خجسته به محسن روزبهانی برای فیلم تنگه ابوقریب اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی توسط خسرو دهقان به سعید ملکان برای «تنگه ابوقریب» اهدا شد.

سعید ملکان پس از دریافت جایزه گفت: از بازیگران این فیلم به خصوص جواد عزتی تشکر می کنم که گریم های سنگین را تحمل کردند و جایزه را به بچه های چهره پرداز این اثر تقدیم می کنم.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه توسط فرشته طائرپور به عباس بُلوَندی برای فیلم «سرو زیر آب» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس توسط کمال تبریزی به سارا خالدی زاده برای فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» اهدا شد.

عباس بلوندی پس از دریافت سیمرغ خود از دست فرشته طائرپور گفت: از هیات داوران که من را لایق دانستند تشکر می کنم. سیمرغم را به همه گروه فیلم «سرو زیر آب» همچنین دوستانم در انجمن طراحان صحنه تقدیم می کنم.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس توسط کمال تبریزی به سارا خالدی زاده برای فیلم بمب یک عاشقانه اهدا شد.

خالدی‌زاده پس از دریافت سیمرغ بلورین از دستان کمال تبریزی گفت: از هیات داوران تشکر می‌کنم. از گروه خوب فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» نیز تشکر می‌کنم و جایزه را به آنها اهدا می‌کنم. از محسن شاه‌ابراهیمی هم به صورت ویژه تشکر می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری توسط محمدرضا فروتن به علیرضا علویان برای فیلم های «به وقت شام» و «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به رشید دانشمند برای فیلم «تنگه ابوقریب» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به کارن همایونفر برای فیلم «به وقت شام» اهدا شد.

همایونفر پس از دریافت جایزه خود گفت: از حاتمی کیا تشکر می کنم چون وقتی با او کار می کنم می فهمم سینماگر هستم. همچنین این جایزه را به کسانی تقدیم می کنم که جانشان را می دهند تا ما اینجا این جشن باشکوه را برگزار کنیم.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به بهرام دهقانی و محمد نجاریان برای فیلم «عرق سرد» اهدا شد.

بهرام دهقانی پس از دریافت جایزه خود گفت: خوشحالم که خسرو دهقان به من رای نداده که نگویند پارتی بازی شده! امیدوارم سهیل بیرقی برای ساخت فیلم های بعدی اذیت نشود، چون برای ساخت این فیلم خیلی اذیت شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به «سرو زیر آب» به علیرضا زرین دست اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه به هومن سیدی برای فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» رسید.

سیدی اظهار داشت: اصلا نمی دانستم چنین جایزه وجود دارد. از جمله کلیشه ای «من جایزه ام را از شما مردم دریافت کردم» استفاده می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول به رضا مقصودی برای فیلم «خجالت نکش» رسید.

رضا مقصودی پس از دریافت جایزه از خسرو دهقان، مثل سیدی ابراز تعجب کرد و از حضور احمد مهران‌فر در این فیلم تشکر کرد و گفت: او خیلی برای نقش‌ خود و رسیدن به آن زحمت کشید.

رشیدپور در ادامه مراسم پس از دعوت از ابراهیم داروغه‌زاده، برای اهدای یک جایزه ویژه، از خانواده یک شهید عالی‌مقام دعوت کرد روی سن بیاید.رشیدپور برای یاد کردن از همه شهدای ایران، از حضار خواست صلواتی ختم کنند.

در این بخش خانواده شهید معز غلامی شهید مدافع حرم روی سن آمدند و حاضران در اختتامیه یکپارچه به پا خواستند و خانواده شهید را تشویق کردند.

در این بخش مرتضی شعبانی تهیه‌کننده «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به همراه «نورالحلی» روی سن آمدند و لوح تقدیر را از دستان دبیر جشنواره و مادر شهید معز غلامی گرفتند.

اجرای قطعات موسیقایی توسط سالار عقیلی بخش بعدی مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بود.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به سحر دولتشاهی برای فیلمهای «چهار راه استانبول» و «عرق سرد» اهدا شد.

دولتشاهی پس از دریافت سیمرغ بلورین ضمن تشکر از مصطفی کیایی برای اعتماد دوباره به او و ذکر این که جای او در مراسم خالی است، گفت: هر پنج بازیگر اصلی فیلم «عرق سرد» نامزد شده‌اند، عجب کارگردانی...  امیدوارم جشنواره فجر جشنواره واقعی سنیمای ایران باشد و محل تجدید دیدار هنرمندان با هم و این که از کارهای هم لذت ببریم و دلخوری‌ها کم‌تر باشد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به جمشید هاشم پور برای فیلم «دارکوب» رسید.

در این بخش دختر جمشید هاشم‌پور روی صحنه آمد و به نیابت از پدرش، از داوران تشکر کرد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر تقش اول زن به سارا بهرامی برای فیلم «دارکوب» اهدا شد.

سارا بهرامی بعد از دریافت جایزه از رسول صدرعاملی گفت: این سیمرغ خیلی برایم ارزشمند است. از هیات داوران تشکر می کنم و خیلی از بهروز شعیبی ممنونم که این نقش را به من داد و همچنین از محمود رضوی و تک تک دوستانم در «دارکوب» تشکر می کنم. از همه دوستانی که من را تشویق کردند سپاسگزارم. از نویسندگان فیلم «دارکوب» و علیرضا برازنده هم تشکر می کنم. از امین حیایی که خیلی من را یاری کرد و پارتنر خوبی بود تشکر می کنم. به افتخار مادرم که در سالن است دست بزنید و سیمرغ بلورینم را به خانواده نازنینم و همه کسانی که برایم عزیز هستند، تقدیم می کنم.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به امین حیایی برای فیلم «شعله ور» تعلق گرفت.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به امیر جدیدی برای فیلم های «تنگه ابوقریب» و «عرق سرد» اهدا شد.

امیر جدیدی ضمن تشکر از داوران و کارگردان‌های فیلم‌هایش، ابراز امیدواری کرد که بتواند این راه را به خوبی ادامه بدهد.

اولین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به کامبوزیا پرتوی برای فیلم «کامیون» رسید.

کامبوزیا پرتوی بعد از حضور روی صحنه ضمن انتقاد از این که داوران بازی سعید آقاخانی را ندیده‌اند، از او خواست روی سن بیاید. پرتوی گفت: این سومین جایزه ای است که این فیلمنامه می گیرد و برای همین با دست و دلبازی آن را به آقاخانی تقدیم می کنم. او سیمرغ خود را به سعید آقاخانی اهدا کرد.

سعید آقاخانی گفت: امسال آنقدر بازی‌ها خوب بود که انتخاب سخت شده بود. کامپوزیا پرتوی بی‌نظیر است و از او سپاسگزارم.

دومین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به هومن سیدی برای فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.

سیدی پس از دریافت جایزه خود با اشاره به هیجانات برخی تماشاگران حاضر در سالن به شوخی اظهار داشت: فکر کردم سالن را اشتباه آمده‌ام و مراسم در سالن دیگری است. بازیگرانم و همه عوامل کار عالی بودند و از آنها تشکر می کنم.

 سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به پیمان معادی برای فیلم «بمب، یک عاشقانه» اهدا شد.

پیمان معادی بعد از دریافت سیمرغ بهترین فیلم از نگاه داوران گفت: به هیات داوران خسته نباشید می‌گویم و از رسول اف تهیه کننده فیلم هم سپاسگزارم.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم «به وقت شام» و سیمرغ دوم به بهرام توکلی برای «تنگه ابوقریب» اهدا شد.

ابراهیم حاتمی کیا بعد از دریافت سیمرغ گفت: ممنونم از محبت داوران عزیز. من «فیلمساز وابسته» و فیلمساز این نظامم. من افتخار می کنم از کسانی حرف می زنم که باورشان دارم. من سی سال است روی این سن می آیم و می روم. از سازمان اوج تشکر می کنم. آنها خیلی زحمت می کشند و باید نام سربازان گمنام امام زمان(عج) را به آنها داد.  افتخار می کنم برای مدافعان حرم فیلم ساختم. افتخار می کنم از بچه های سپاه و حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم. بابت کارهایم پشیمان نیستم. اف بر کسانی که «به وقت شام» را کمدی نامیدند. اگر خانه سینما به محل کارآفرینی تبدیل شود، من کارآفرینم چراکه یک سال رزق به آنها رساندم. امثال رشیدپور این واژه ها را می سازند. به تلویزیون اعتراض می کنم و از مسئولان شبکه یک و دو، شکایتم را به خدا می برم. حاج قاسم سلیمانی با دیدن فیلم من اشک ریخت. این نگاه واقعا زشت است برای این مملکت.

رشیدپور گفت: آقای حاتمی کیا برای من عزیز هستند و هرچه به من گفتند روی چشم جا می دهم و از ایشان ممنونم حتی اگر مخالفتی داشته باشم. متشکرم از اظهار لطف ایشان. بابت نقدهای ایشان متشکرم.

بهرام توکلی هم بعد از دریافت سیمرغ کارگردانی گفت: از هیات داوران و همه کسانی که به من کمک کردند سپاسگزارم.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به سعید ملکان برای «تنگه ابوقریب» رسید.

سعید ملکان بعد از دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای «تنگه ابوقریب» گفت: از هیات داوران تشکر می کنم و جایزه ام برای همه اعضای گروه فیلم است و از آنها دعوت می‌کنم روی سن بیایند. به این دلیل که فضا کمی تلخ شد، من می‌خواهم یک نکته شیرین تعریف کنم. مردم برای اسم شهدای گردان عمار در آخر فیلم دست می‌زدند و این خیلی ارزشمند بود برای ما.

پس از آن گروه سازنده «تنگه ابوقریب» روی سن آمدند و عکس یادگاری گرفتند.

برای اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سیدعباس صالحی وزیر ارشاد و محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی روی سن آمدند.

 سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی به «سرو زیر آب»  به تهیه کنندگی سیدحامد حسینی رسید.

سید حامد حسینی، تهیه کننده فیلم «سرو زیر آب» سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را دریافت کرد و گفت: ما تیمی داشتیم که کار سختی انجام دادند و محمدعلی باشه آهنگر سرپرست این تیم بود. خوشحالم تیم ما بسیار همدل بود و هرچه داریم در این فیلم از خون پاک شهدا بود و خواهش می کنم آنها را تشویق کنید.

برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، دبیر جشنواره و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما به حاضران روی سن اضافه شدند.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: شب‌های شورانگیز و شکوهمند سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با این جایزه پایان می‌یابد و یقین دارم روزهای خوب سینمای ایران در راه است. فاصله فیلم ششم تا فیلم اول 38 صدم است و هیچ فیلمی نتوانست از این فاصله عبور کند. به عنوان مسئول خانه سینما و خدمتگزار اهالی سینمای ایران، باید بگویم همدلی و هم پیمانی ما با هیچ تیری از بیرون شکافته نمی‌شود. سینمای ما یکپارچه است و هیچ کس حق ندارد آن را بشکافد.

 سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نیز به فیلم «مغزهای کوچک زنگ‌زده»  ساخته هومن سیدی و تهیه کنندگی سعید سعدی تعلق گرفت.

در پایان این مراسم، شاهسواری از سیدی خواست تا عوامل فیلمش را روی صحنه بیاورد.

 

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر: