کد خبر: ۲۱۳۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
نیوشا همای نیکفر گفت: دردها و گاهاً حساسیت های دندانی اغلب به ریشه دندان مربوط می شود.
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛  دکتر نیوشا همای نیکفر اظهارداشت: اِندو تخصصی از دندانپزشکی است که با مورفولوژی، فیزیولوژی و پاتولوژی پالپ دندان و همچنین انساج اطراف دندان ارتباط دارد.
 
وی با اشاره به اینکه برخی از مردم به غلط از واژه‌های عصب‌کِشی و یا عصب‌کُشی استفاده می‌کنند، افزود: درست آن درمان ریشه دندان و یا اِندو نام دارد، همچنین برای موفقیت در درمان ریشه، یک دندانپزشک باید به علوم پایه آناتومی، مورفولوژی و پاتولوژی دندان و انساج اطراف آن تسلط کامل داشته باشد.
 
نیکفر گفت: درد‌ها و گاهاً حساسیت‌های دندانی و ضربات وارده به دندان می‌تواند اغلب به درمان ریشه دندان منتهی شود. البته گاهی بیماران بدون علائم خاصی به کلینیک مراجعه می‌کنند و پس از انجام رادیوگرافی و ارزیابی کلینیکی، نیاز به درمان ریشه تشخیص داده می‌شود.
 
وی اظهارداشت: صدمات ورزشی، تصادفات و به ویژه زمین افتادن در کودکان می‌تواند منجر به شکستگی و لق شدن دندان شود که اگر به صورت اورژانسی و به موقع به دندانپزشک مراجعه شود با طرح درمان‌های صحیح و یک درمان ریشه خوب می‌توان جهت حفظ دندان اقدام کرد.
 
نیکفر عنوان کرد: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به بازار آمدن دستگاه‌های دیجیتال همچون رادیوگرافی و یا ابزاری که استفاده از فایل‌های دستی را محدودتر کرده (فایل‌های روتاری) و اپکس فایندر‌ها می‌توان جهت تشخیص انتهای ریشه، طول کانال، موقعیت فایل در کانال‌ها و مواد پرکردن ریشه از این تکنولوژی‌های نوین بهره‌مند شد و این مهم کمک بزرگی در جهت سهولت درمان بوده و باعث کاستن مراجعات متعدد بیماران تحت درمان ریشه به مطب‌ها شده است.
 
وی در ادامه بیان داشت: اگر فرد در مراحل اولیه پوسیدگی دندان به دندانپزشک مراجعه کند هم درمان ساده‌تر و هم ترمیم دندان راحت‌تر انجام خواهد شد و با استفاده از مواد دندانی همچون آمالگام و کامپوزیت تاج دندان بازسازی می‌شود و طول عمر دندان افزایش می‌یابد، ولی اگر نسج زیادی از دندان از بین رفته باشد پس از درمان ریشه برای نگه داشتن دندان از روش‌های دیگر ترمیم همچون پُست و در انتها از روکش میتوان استفاده کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: استفاده از روش‌ها و ابزار درمانی مناسب در این زمینه برای اینکه دندان سالیان سال بتواند برای فرد کارایی داشته باشد و درمان ریشه را نیز به خطر نیاندازد، بسیار حائز اهمیت است.
 
منبع:مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: