کد خبر: ۲۱۰۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۳:۳۶
اندیشکده کاتو:
اندیشکده آمریکایی از حمایت تمام قد ترامپ از اقدامات رهبران سعودی انتقاد و تاکید کرد که آمریکا با این کار خود بازی خطرناکی را آغاز کرده است.
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛ ‎ اندیشکده معتبر کاتو در گزارشی به بررسی حمایت تمام قد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده از اقدامات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پرداخت و نوشت؛ طی ماههای اخیر کاخ سفید بیشتر متحدان آمریکا را پرانده و یا بین آنها با واشنگتن فاصله انداخته است. تنها استثنای کلیدی در این زمینه روابط شخصی ترامپ با رهبران سعودی است که با سفر وی به ریاض حتی از اقدامات آنها نیز تمجید کرد.  
 
کاتو در گزارش خود نوشت؛ با این وجود حمایت بی محابای ترامپ از شاهزاده سعودی شاید بازی با آتش باشد.  
 
در ادامه این گزارش آمده؛ محمد بن سلمان تلاش می‌کند سیستم عربستان را اصلاح کند اما اقدامات وی نهادهای اجتماعی و سیاسی این کشور را نیز لرزانده است و حتی به مداخله در کشورهای همسایه نیز منجر شده است. اقدامات تندروانه وی می‌تواند به صورت بالقوه نتایج بی ثبات کننده برای آمریکا و عربستان و همچنین برای کل منطقه در بر داشته باشد.
 
این گزارش افزود؛ به عنوان نمونه، محاصره یمن باعث درد و رنجهایی از نظر بشردوستانه برای مردم این کشور شده است و از سویی دیگر امنیت کمی را برای عربستان به ارمغان آوزده است. یک مورد در این زمینه حمله موشکی حوثیها به ریاض پایتخت عربستان طی هفته گذشته بود. مسائل مرتبط با ایران و قطر نیز نمونه‌های دیگری از اقدامات عربستان بوده‌اند که موفقیت چندانی برای عربستان به بار نیاورده است.
 
کاتو در ادامه با اشاره به روابط ترامپ با رهبران سعودی نوشت؛ در تماس تلفنی روز یک شنبه ترامپ با ملک سلمان، هیچ حرفی درباره بازداشت شاهزادگان سعودی به میان نیامد، گویی که ترامپ از این بگیر و ببندها و محدودیت‌ها حمایت می‌کند. ترامپ حتی در توئیتر خواست که سعودیها سهام شرکت آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی عربستان، را در بازار بورس نیویورک عرضه کنند.  
 
کاتو افزود؛ دولت ترامپ با حمایت سنگین از رهبران سعودی بازی خطرناکی را شروع کرده است. ممکن است که عربستان سعودی از میان این اصلاحات قویتر، لیبرال‌تر و از نظر اقتصادی باثبات تر ظاهر شود اما این احتمال نیز وجود دارد که چنین اقداماتی توسط رهبران آل سعود باعث بی ثباتی داخلی و منطقه‌ای نیز شود.
 
اگر دونالد ترامپ می‌خواهد از ثبات منطقه‌ای حمایت کند او باید از روابط نزدیکش با رهبری عربستان استفاده کند و از اقدامات بی ثبات کننده محمد بن سلمان تمجید نکند در عوض آنها را به سمت اقدامات سازنده و کمتر مخرب هل بدهد.  
 
کاتو در پایان گزارش خود تاکید کرد که زمان آن رسیده است که کاخ سفید مانع از اقدامان مخرب داخلی و منطقه‌ای عربستان شود و جلوی آن را بگیرد.
منبع: فارس

نام:
ایمیل:
* نظر: