کد خبر: ۲۰۵۳۵۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۲
همه ما در امور عادی روزمره به مسائلی برمی‌خوریم که گاه برای حل و فصل آن به وکیل، حقوقدان، قاضی و محکمه نیاز داریم.
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛ هر چند قانوندانی کار اهلش است، اما با آگاهی از برخی نکات حقوقی می‌توانیم پیش از نیاز به وکیل و قاضی از پایمال شدن حقوقمان جلوگیری کنیم. بنابراین شاید این نکات مختصر و مفید در این خصوص موثر افتد.

سقط جنین
براساس قانون، درخواست صدور مجوز سقط جنین فقط هنگامی پذیرفته می‌‌شود که جهت درمان بوده و قبل از چهار ماهگی جنین به درخواست زوجین و با معرفی‌نامه پزشک نتایج آزمایشات پزشکی به اداره کل پزشکی قانونی استان تقدیم شده باشد. این درخواست، پس از تائید مدارک پذیرفته و این عمل انجام می‌پذیرد.

تغییر در اساسنامه شرکت‌ها
هر‌گونه تغییر در مفاد اساسنامه شرکت‌ها و موسسات ثبت شده در اداره ثبت شرکت‌ها باید از طریق مجمع عمومی فوق‌العاده تصویب و متعاقبا با مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها و طی مراحل قانونی نشر آگهی گردد.
در این خصوص تمامی تصمیمات موسساتی که در زمان تاسیس از وزارت ارشاد مجوز اخذ کرده‌اند و منجر به تغییر اساسنامه می‌گردد از جمله تغییر نشانی، تغییر دارندگان حق امضا و... باید به تائید آن وزارتخانه برسد.

رای غیابی
محکوم علیه احکام غیابی در هر زمان که جلب شود می‌تواند واخواهی (اعتراض به رای غیابی) کند و به این وسیله از اجرای حکم تا رسیدگی مجدد جلوگیری کند؛ شایان ذکر است قاضی در صورت صلاحدید می‌تواند تامین مناسب از وی اخذ کند.

ممنوع‌الخروجی مالیاتی
سازمان امور مالیاتی می‌تواند مدیران اشخاص حقوقی که بدهی مالیاتی دارند را ممنوع‌الخروج کند البته صرفا مدیرانی که سمت آنها ثبتی و رسمی بوده و دارای حق امضای اسناد تعهد‌آور (اعم از موظف یا غیر‌موظف) باشند و برگ تشخیص مالیات در زمان مدیریت آنها به شخص حقوقی ابلاغ شده یا مالیات متعلقه در زمان آنها قطعی شده باشد.

کاهش زمان رفع سوء اثرچک
بدانید که به موجب رأیی که دیوان عدالت اداری در تاریخ 14 تیر 1396 صادر کرده مدت رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی را از هفت سال به سه سال کاهش داده؛ بنابراین رأی صادره در صورت ابلاغ آن توسط بانک مرکزی از سوی بانک‌ها اعمال خواهد شد.

همه چیز درباره مهریه
1ـ مهریه مالی است که در هنگام عقد ازدواج مرد متعهد می‌شود به همسر (زوجه) خود بپردازد. این مال می‌تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول (مثل خودرو) یا غیر منقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد.

2ـ مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی ازدواج ثبت می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سند رسمی این است که لازم‌الاجراست. بنابراین با درخواست زن از دفترخانه تنظیم‌کننده سند ازدواج، بابت مهریه اجرائیه صادر می‌شود و مراجعه به دادگاه برای این کار الزامی نیست.

3ـ در سند رسمی ازدواج معنی عندالمطالبه، امکان درخواست دریافت مهریه در هر زمان است. پس در صورت نوشتن این عبارت در سند رسمی ازدواج که به امضای همسر (مرد) رسیده باشد، زن هر وقت بخواهد می‌تواند مهریه را از مرد طلب کند.

4ـ در سند رسمی ازدواج، عندالاستطاعه یعنی شرط درخواست پرداخت مهریه، دارا بودن مرد و توانایی مالی وی است. در صورت استفاده از این عبارت در متن سند رسمی ازدواج، درخواست مهریه از مرد مشروط به داشتن مال و توانایی مرد در پرداخت مهریه است و تا زمانی که مرد توان مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، نمی‌توان مهریه را از وی درخواست کرد. مطابق قانون جدید حمایت خانواده، برای نپرداختن مهریه بیش از 110 سکه، مرد بازداشت نمی‌شود.

5ـ مهریه، دین ممتازه است. به این معنی که اگر شوهر، بدهی بسیار به اشخاص گوناگون داشته باشد، مهریه پیش از هر بدهی دیگری از وی دریافت می‌شود.

6ـ قانون در ازدواج دائم، این حق را برای زن پیش‌بینی کرده که تا پیش ازدریافت مهریه، بتواند از انجام وظایف خود به‌عنوان همسر خودداری کند. به این حق، حق حبس می‌گویند و در صورت استفاده زن از این حق، شوهر نمی‌تواند ادعای عدم تمکین وی (عدم ایفای وظایف خاص زناشویی) را کند.

منبع:جام جم
نام:
ایمیل:
* نظر: