کد خبر: ۲۰۵۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
وزیر امورخارجه گفت: در روز تحلیف آقای روحانی خبرنگاران دیدند که چند رئیس مجلس به دنبال گرفتن تصویر سلفی با بنده بودند، آن یک پیام را منتقل می کرد و تصاویر دیگری که از آن مراسم دیدید هم یک پیام دیگر منتقل میکرد و این اهمیت کار رسانه است.
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم تقدیر از خبرنگاران ضمن تبریک این روز به اصحاب رسانه اظهارداشت: امروز نقش رسانه ها بسیار مهم است و می‌تواند منجر به اتفاقات بزرگی شود؛ لذا اهمیت خبرنگار و رسانه در عصر امروز بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: خبرنگار در میان عکس ها و خبر ها آنهایی را انتخاب می کند که از نظر او می تواند بیانگر بهتری از واقعیات باشد و این یک تصمیم موثر در قدرت سازی است و باید پذیرفت که قدرت مبنایی قدرتی است که خبرنگاران دارند.

ظریف ادامه دارد: امروز دیگر قدرت صرفا نظامی نیست و ابزارهای آن متفاوت است و کسانی که می‌توانند تولید فکر و محتوا و تصویر داشته باشند صاحب قدرت هستند و باید اصحاب رسانه به قدرت خود ایمان آورند و بدانند قدرت مسئولیت می آورد.

وی ادامه داد: در روز تحلیف آقای روحانی خبرنگاران دیدند که چند رئیس مجلس به دنبال گرفتن تصویر سلفی با بنده بودند، آن تصاویر یک پیام را منتقل می کرد و تصاویر دیگر پیام های دیگری، نقش انتخاب که کدام تصویر منتقل شود اینجا مشخص می شود.

ظریف تصریح کرد: بحث اول این بود که رسانه قدرتمند بوده و هر کس می تواند قدرتمندترین فرد جهان باشد، اگر پیام درست تولید شود حتی اگر یک شهروند خبرنگار باشد می تواند انتشاری غیرقابل کنترل داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اتفاقا مهم این است که احساسات هم جهانی شده است و قدرت های جنگ طلب به دنبال یک حرکت برق آسا هستند، چرا که احساسات جهانی نمی گذارد جنگ ها فرسایشی و طولانی شود و این به دلیل فشار احساسات جهانی است.

وی افزود: واقعیت دوم این است که نمی توانید مخاطب خود را انتخاب کنید، هر مطلبی به محض نشر آن تمام دنیا متوجه خواهند شد و مخاطب خاصی نداریم. چه مخاطب عقیدتی، اجتماعی و یا جغرافیایی و این یعنی غیرقابل کنترل بودن انتخاب مخاطب و سنگینی مسولیت اهل رسانه و مسولین.

ظریف گفت: کلام، امروز قدرت است و باید باور کنیم که محدودیت ناپذیر است و هیچ محدودیتی برای یک اقدام و سخنرانی وجود ندارد. شرایطی که به واقع هزینه های سنگینی برای شکل دادن آن متحمل میشویم.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: امروز بیشترین هزینه در روابط عمومی برای تولید پیام است. برخی از دوستان و همسایگان ما هزینه های گزافی برای انتشار و تولید پیام های خاص خود در رسانه ها دارند.

وی بیان داشت: باید حساسیت و هشیاری در تولید پیام داشته باشیم و نیاز دارد ما به طور کامل با یکدیگر هماهنگ باشیم تا منافع ملی را بیشتر تامین کنیم و دوستان رسانه ای را در جریان امور و مسائل جاری قرار دهیم و البته این با چارچوب های مشخص شده و ملاحظاتی صورت می گیرد که به نظر ما باید با کمترین میزان از ملاحظات باشد.

ظریف خاطرنشان کرد: ما قدرت خود را از مردم می گیریم و باید در خدمت ولی نعمتان خود باشیم تا زمانی که شب بر بالین می گذاریم آن روز بدانیم به ولی نعمتان خود خدمت کرده ایم.

منبع:مهر

نام:
ایمیل:
* نظر: