کد خبر: ۲۰۳۱۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
اخیرا دادگاه عالی بریتانیا و ولز طی حکمی هواوی را بابت استفاده از پتنت های شرکت Unwired Planet ملزم به پرداخت هزینه ی حق استفاده از ...
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛ اخیرا دادگاه عالی بریتانیا و ولز طی حکمی هواوی را بابت استفاده از پتنت های شرکت Unwired Planet ملزم به پرداخت هزینه ی حق استفاده از اختراعات به این شرکت کرده است. حکم این دادگاه تنها به بریتانیا محدود نمی شود و حکمی بین المللی است. از این رو صدور این حکم ممکن است بر فروش محصولات هواوی نه تنها در خاک بریتانیا، بلکه در دیگر نقاط جهان نیز تأثیر بگذارد.

زومیت در گزارشی نوشت: دعاوی قضایی بر سر حق ثبت اختراعات مسئله ی جدیدی در صنعت گوشی های هوشمند نیست و پیش از این نیز شرکت هایی نظیر سامسونگ و گوگل با چنین مسائلی روبه رو شده اند. پرونده ی فعلی هواوی که به مدت سه سال در جریان بوده، در ارتباط با شش پتنت مرتبط با تکنولوژی های مختلف از جمله استاندارد های LTE است.

پنج مورد از این پتنت ها متعلق به شرکت اریکسون و یک مورد متعلق به شرکت آنوایرد پلنت یا همان Openwave سابق است. پس از اینکه ماه گذشته شرکت هواوی در دادگاه مرتبط با پرونده ی اولیه ی این پتنت شکست خورد، پیشنهادی جهت پرداخت حق استفاده از این پتنت به شرکت آنوایرد پلنت ارائه کرد؛ اما به دلیل تأخیر، پیشنهاد هواوی مورد پذیرش قرار نگرفت.

اکنون شرکت هواوی اجازه دارد تا پایان ماه جاری تقاضای تجدید نظر در حکم صادره را به دادگاه تسلیم کند. احتمالا طی این تقاضا، شرکت هواوی خواستار تجدید نظر در زمینه ی حکم صادرشده در ارتباط با فروش جهانی محصولاتش خواهد شد.

شرکت هواوی سال گذشته با فروش ۱۴۰ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه، پس از اپل و سامسونگ، عنوان سومین تولیدکننده ی تلفن همراه در جهان را به خود اختصاص داد. از آنجا که بخش کوچکی از فروش محصولات هواوی به انگلستان مربوط می شود؛ در صورتی که این شرکت تنها به پرداخت جریمه های مربوط به این کشور  و نه دیگر نقاط جهان- محکوم شود، ضرر و زیان احتمالی این شرکت بابت پرونده ی مذکور به حداقل خواهد رسید.

هرچند در حال حاضر احتمال ممنوعیت فروش محصولات هواوی بسیار کم است؛ با این وجود این شرکت اعلام کرده تمام جریمه های احتمالی را خواهد پرداخت. به علاوه، جریمه های احتمالی فشار مالی چندانی بر این شرکت تحمیل نخواهند کرد و مبلغ جریمه حدود ۰.۰۳۲ تا ۰.۰۴۲ درصد از قیمت فروش عمده ی محصولات این شرکت خواهد بود. به علاوه، در برخی کشورها نظیر چین که بازار اصلی این شرکت محسوب می شود، میزان این جریمه ها از مقادیر ذکرشده کمتر خواهد بود.

منبع: ایران جیب

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر: