کد خبر: ۱۹۷۵۴۶
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۵
محققان زمین شناسی اعلام کردند کره زمین 717 میلیون سال پیش تجربه یخ زدن را داشته و شبیه به گلوله برفی بزرگی در منظومه شمسی بوده است .
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛محققان زمین شناسی اعلام کردند کره زمین 717 میلیون سال پیش تجربه یخ زدن را داشته و شبیه به گلوله برفی بزرگی در منظومه شمسی بوده است .

 در زمان های دور آتش فشان های گرینلند نیز توسط فعالیت های آتش فشانی بزرگی تحت تاثیر قرار می گرفت .

وجود رسوباتی چون گوگرد در فضای اطراف زمین نیز سبب می شد تا نور خورشید به طور مستقیم به زمین بتابد .

محققان دانشگاه هاروارد بیان کردند تبدیل زمین به گلوله یخی و آتش فشان ها تصادفی نبوده و اثر عمده ای بر محیط زیست داشته است .

"فرانسیس مک دونالد دانشیار علوم طبیعی گفت:" تحقیقات بر سنگهای بازالت و دی اکسید کربن در جو  تاثیر زیادی در روند شکل گیری زمین داشته است . این ذرات معلق شرایط مناسبی را به عنوان آلاینده های آتش فشانی بوجود آورده اند که تاثیر چشم گیری در روند یخ زدن زمین داشته است . هر فوران شدید  آتش فشانی در آن زمان می توانست مانع هر گونه تابش  نور خورشید به طور مستقیم به زمین شود.

اطلاعات جدید نشان داده در فرایندی مشابه  در سال 1991 میلادی فورن آتش فشان کوه "پیناتوبو" در فیلپین 10 میلیون تن ذرات گوگرد را در هوا منتشر کرده است و دمای جهان در همان زمان  1 درجه فارنهایت کاهش یافته است . از سوی دیگر دی اکسید گوگرد در  لایه استراتوسفر زمین  می تواند در زنجیره حیاتی بسیار موثر باشد . این اکسید از فوران آتش فشان ها نشات می گیرد.


منبع:ایران آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر: