کد خبر: ۱۹۵۷۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۶
کره شمالی به شدت در حال تلاش برای توسعه موشک‌هایی با برد بیش از ۱۰ هزار کلیومتر است؛ موشک‌هایی که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای بوده و آماده حمله به قلب سیاسی آمریکا خواهند بود.
به گزارش گروه وبگردی 20:30کره شمالی با از رده خارج شدن قابلیت‌های نظامی متعارف‌اش، راهبرد امنیت ملی کشور خود را به سوی توسعه قابلیت‌های نامتقارن و سلاح‌های هسته‌ای جهت داده است. بر این اساس، پیونگ‌یانگ برای توسعه موشک‌های بالستیک برد بلند و زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای خود سرمایه‌گذاری سنگینی کرده است.

کره شمالی برای مقابله با ایالات متحده و هم‌پیمانان آن، بر سیستم‌های موشکی کوتاه‌برد و میان‌برد شامل مجموعه‌ای از توپخانه‌ها و راکت‌های کوتاه‌برد، همچون موشک‌های قدیمی اسکاد، سیستم‌های موشکی No‌‌Dong و موشک‌های جدید سوخت جامد سری SS-21 موسوم به KN-02 تکیه کرده است.

کره شمالی همچنین براساس پلت‌فرم ماهواره‌برهای Tapeodong-2، به دنبال توسعه فناوری موشک‌های بالستیک برد بلند خود است.

کره شمال دو موشک بالستیک دور برد دیگر را نیز در دست توسعه دارد، موشک‌های KN-02 و KN-14 که ادعا شده است قادر به حمل سلاح هسته‌ای تا خاک آمریکا هستند، هرچند که این موشک‌ها هنوز آزمایش و شلیک نشده‌اند. 

 

در جدول زیر به تفصیل انواع موشک‌های تولید شده در کره شمالی، برد، رده و وضعیت توسعه و کاربرد آن ارائه شده است. در حال حاضر دور بردترین موشک کره شمالی، Tapeodong-2 نام دارد که 4 هزار کیلومتر برد دارد. این موشک در عین حال به عنوان ماهواره‌بر نیز به کار برده می‌شود.

 

بررسی آزمایش‌های موشکی کره شمالی نشان می‌دهد که از زمان بر سر کار آمدن کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی، تعداد آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای این کشور شتاب بسیاری یافته است.

در دوران شش‌ساله حکمرانی کیم جونگ اون، بیش از 71 آزمایش موشکی و هسته‌ای انجام شده است. این در حالی است در دوران زمامداری 17 ساله پدرش (کیم جونگ ایل) تنها 33 آزمایش و در 10 سال آخر حکومت پدربزرگش (کیم ایل سونگ) بر کره شمالی تنها 13 آزمایش موشکی انجام شده بود.

منبع:مشرق

برچسب ها: کره شمالی ، موشک‌
نام:
ایمیل:
* نظر: