کد خبر: ۱۹۵۵۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۴
در ادامه گمانه‌زنی‌های انتخاباتی؛
«رویکرد سختگیرانه ترامپ نسبت به ایران به احتمال زیاد موجب تقویت پایگاه حمایتی از روحانی می شود؛ هر چند چالش هایی را نیز برای روحانی به همراه دارد...»
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛ خبرگزاری رویترز (Reuters) با انتشار گزارشی تحت عنوان "خصومت و دشمنی ترامپ با ایران موجب می شود که روحانی در قدرت باقی بماند اما کار را برای او سخت خواهد کرد" به گمانه زنی درباره انتخابات پیش روی ریاست جمهوری پرداخته و به نقل از برخی مقامات بدون ذکر نام آن ها عنوان کرده است که "روحانی بهترین گزینه برای انتخابات 96 است".
 
در این گزارش می خوانیم:
«رویکرد سختگیرانه ترامپ نسبت به ایران به احتمال زیاد موجب تقویت پایگاه حمایتی از روحانی می شود؛ هر چند چالش هایی را نیز برای روحانی به همراه دارد و کار را برای تیم میانه روها سخت می کند.
 
در حالی که سه ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده و در آمریکا دولتی متخاصم، کاخ سفید را در دست گرفته است به نظر می رسد که تندروهای ایران - دست کم تا کنون- از تلاش برای بازپس گرفتن ریاست جمهوری عقب کشیده اند. حتی یک نامزد تندرو هم که چالشی برای روحانی باشد معرفی نشده و در عوض مقامات ایران از او به عنوان بهترین گزینه برای کنار آمدن با دوران ریاست جمهوری ترامپ نام می برند.
 
یکی از مقامات ارشد ایران که نخواسته نامش فاش شود، می گوید: برای حفظ جمهوری اسلامی از تهدیدهای خارجی ما باید اختلافاتمان را کنار بگذاریم و علیه دشمن متحد شویم؛ در شرایط کنونی به نظر می رسد که روحانی بهترین گزینه برای نظام باشد.

برخی تحلیلگران می گویند تندروهای ایران به این نتیجه رسیده اند که نیاز دارند روحانی در قدرت باقی بماند؛ در صورتی که او رئیس جمهور باشد، با شکسته شدن توافق هسته ای واشنگتن مورد سرزنش قرار خواهد گرفت نه تهران. درحال حاضر یک رئیس جمهور تندرو می تواند موجب تشدید تنش ها میان تهران و واشنگتن شود.
 
البته تلاش های روحانی برای کم رنگ کردن خصومت های ایران با غرب نیز با لفاظی های ضد آمریکایی همراه است چرا که این موضوع یکی از اصول تفکر ایرانیان از زمان انقلاب است؛ روحانی در مراسم 22 بهمن که هزاران نفر شعار مرگ بر آمریکا سر می دادند، اظهارات ضد آمریکایی داشت که مانند بسیاری از تندروها بود.
 
روحانی در روز 22 بهمن به گونه صحبت کرد که گویا انتخاب مجدد او فرصتی برای ایرانیان است که مخالفت خود با واشنگتن را نشان دهند؛ او گفت: "ملت ما در انتخابات پیش رو به تمامی تهدید ها و فشارها پاسخی مناسب خواهد داد."
 
به نظر می رسد مردم ایران نیز تمایل دارند که روحانی در قدرت باقی بماند؛ هر چند بسیاری از مردم از منافع ناچیز برداشته شدن تحریم ها شکایت می کنند و آنهایی که امید داشتند روحانی سیاست های اجتماعی سختگیرانه را اصلاح کند از عدم ایجاد تغییر، دلسرد شده اند؛ با این وجود به نظر می رسد تمایل بسیار کمی به تغییر مسیر در انتخابات پیش رو وجود داشته باشد.»

منبع: جام نیوز

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر: